Pierwszy w Nowym Roku numer Laboratorium Medycznego otwiera wywiad z Konsultantem Krajowym w dziedzinie Diagnostyki Laboratoryjnej – Profesorem dr hab. med. Maciejem Szmitkowskim. Przedstawione zostały kierunki zmian w polskiej diagnostyce laboratoryjnej, które w dużej mierze zostaną nakreślone przez nowelizację ustawy o diagnostyce laboratoryjnej, od której kształtu będzie zależała rola i pozycja zawodu diagnosty laboratoryjnego, a przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich.
Podobnie jak w poprzednich numerach pojawiają się zagadnienia z dziedziny prawa. Tym razem opisane zostały podstawowe założenia dotyczące weryfikacji wykonawców oraz badania i oceny ich ofert w ramach procedury zwykłej. W kolejnym numerze zostaną omówione zagadnienia badania i oceny ofert oraz odrębności wynikające z zastosowania procedury odwróconej.
W aktualnym wydaniu znalazł się także interesujący artykuł na temat procesu pozyskania krwi pępowinowej oraz jej preparatyki i przechowywania na podstawie działalności Publicznego Banku Komórek Macierzystych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, praktyczne zagadnienia na temat lekowrażliwości czynników etiologicznych zakażeń układu moczowego oraz bardzo interesujące informacje na temat znaczenia badań laboratoryjnych wykonywanych przyłóżkowo zostały przedstawione w przetłumaczonym na język polski artykule autorów z Finlandii.
Na zakończenie, w imieniu Redakcji zapraszamy Państwa do udziału w Konferencji Medycyna laboratoryjna – współczesne wyzwania i problemy diagnostyczne, która odbędzie się w kwietniu w formie szkolenia online.
Do zobaczenia!
Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Maciejem Szmitkowskim – Konsultantem Krajowym w dziedzinie Diagnostyki Laboratoryjnej.
POCT skracają proces diagnostyki laboratoryjnej, a ich wyniki są dostępne szybciej niż z laboratorium szpitalnego. Dzięki temu pacjenci mogą być szybciej wypisywani do domu. Tak więc przy odpowiednim przeszkoleniu i edukacji zespołu oddziału ratunkowego POCT mogą stać się efektywnym narzędziem do poprawy przepływu pacjentów.
Pozyskiwanie krwi pępowinowej jest procesem nieinwazyjnym, niestwarzającym zagrożeń dla matki ani dziecka. Jest wykonywane podczas porodu fizjologicznego, cesarskiego cięcia, zarówno w przypadku ciąży pojedynczej, jak i mnogiej.
Podkreśla się związek obecności przeciwciał antyfosfolipidowych z chorobami zakaźnymi. Infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze mogą indukować syntezę aPLs. Najczęściej przeciwciała te współistnieją z: infekcją HIV, wirusem Epsteina-Barr, parwowirusem B19 oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu C.
W celu identyfikacji zagrożenia i określenia lekowrażliwości można wyróżnić trzy metody jej oznaczania: metodę dyfuzyjno-krążkową, rozcieńczeniową oraz E-test. Wybór metody i uzyskany wynik są podstawą diagnostyki mikrobiologicznej i gwarancją efektywnej antybiotykoterapii.
Pomimo wielu potencjalnych korzyści wynikających z zastosowania probiotyków w terapii, ich pozytywne działanie zostało udokumentowane i potwierdzone stosownymi metaanalizami tylko w przypadku kilku schorzeń obejmujących układ pokarmowy.
Celem niniejszego artykułu jest opisanie podstawowych założeń dotyczących weryfikacji wykonawców oraz badania i oceny ich ofert.
Konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu „Współczesna medycyna – merytorycznie i kompleksowo” – „Kobieta w obliczu współczesnej medycyny – perinatologia, onkologia, ginekologia” – odbywała się 26-28.11.2019 r. i była połączona z obchodami 10-lecia BB-Med.
Pod koniec ubiegłego roku w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich zorganizowano konferencję pt. „Szybka i wiarygodna genetyczna diagnostyka mikrobiologiczna – inwestycja w zdrowie. Właściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy”. W wydarzeniu wzięli udział diagności laboratoryjni oraz osoby zarządzające podmiotami leczniczymi.
Kolejna, dwudziesta pierwsza edycja konferencji odbyła się 16 listopada 2019 r., a tematem przewodnim było „Współczesne spojrzenie na diagnostykę laboratoryjną chorób reumatycznych”.